English

Detstvo bez násiliaPozor na obsah, ktorý zdieľaš

Video „Pozor na obsah, ktorý zdieľaš“ poukazuje na riziká spojené so šírením nevhodného obsahu na internete. Žijeme v dobe, kedy o človeku vieme takmer všetko cez jeho účet na Facebooku, Instagrame alebo iných sociálnych sieťach. Zdieľame tam, čo jeme, čo robíme, kde sme, s kým sme. Komunikujeme prostredníctvom fotiek, videí a zvukových nahrávok. Častokrát takýto obsah vytvárame za zdanlivo neškodným účelom. Či už ide o srandu alebo chceme obsah poslať osobe, ktorej plne dôverujeme, musíme myslieť na to, že akonáhle niečo pošleme cez sociálne siete inej osobe, alebo dovolíme, aby iná osoba taký obsah vytvorila, môže to byť zverejnené. Predtým, ako takýto obsah vytvoríte, odošlete alebo uverejníte na internete, je dôležité sa najprv vždy zamyslieť, či naozaj chcete, aby to videli aj iní ľudia. Chcete, aby tú fotku alebo video videli napríklad Vaši priatelia, Vaša rodina, rodičia? Môže to video vidieť váš profesor, zamestnávateľ, kolega?

Dopady takéhoto konania môžu mať následky, ktoré si v tom momente neuvedomujeme. Je prirodzené, že dôverujete svojej rodine, kamarátom či partnerom, ale myslite na to že aj ich účet môže niekto napadnúť a obsah, ktorý sa na ňom nachádza zneužiť. Obzvlášť závažné dôsledky to môže mať, ak sa jedná o sebou vytvorené sexuálne explicitné videá či fotky. Zvyčajne si myslíme, že nám sa to stať nemôže. Až kým sa nám to nestane.

Video nájdete TU.

Viac informácií o strategických a koncepčných materiáloch nájdete na stránke www.detstvobeznasilia.gov.sk alebo na profiloch Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch na sociálnych sieťach.

Záleží nám na Vás

Preto chceme, aby ste boli informovaný. Prihláste sa do nášho newslettra a budete ako prvý vedieť o akciách a novinkách.

Poskytnutím e-mailovej adresy súhlasíte so zasielaním informácii o novinkách, produktoch prostredníctvom newsletteru a oboznámili ste sa s podmienkami Ochrany osobných údajov Národného koordinačného strediska. Národné koordinačné stredisko bude konať spôsobom, ktorý neodporuje zákonu o ochrane osobných údajov ani iným všeobecne záväzným právnym predpisom a ani ich nebude obchádzať.

Adresa

MPSVR SR
Špitálska 4, 6, 8
816 43 Bratislava