English

Detstvo bez násiliaObeťou sa môže stať ktokoľvek

„Obeťou sa môže stať ktokoľvek“

Video je zamerané na riziká sexuálneho zneužívania a vykorisťovania prostredníctvom digitálneho priestoru. Prostredníctvom sociálnych sietí a komunikačných platforiem je veľmi jednoduché získať si dôveru, resp. uveriť osobe na druhej strane obrazovky.

Mnohokrát sa stretávame s prípadmi, kedy deti začnú komunikovať s cudzími osobami, ktorých skutočnú identitu nepoznajú. Práve anonymita môže byť na začiatku výhoda, pre ktorú sa vedia otvoriť a napísať cez internet veci, ktoré majú problém povedať niekomu inému do očí. Dôvera je veľmi vzácna medzi ľuďmi, preto ak dieťa začne dôverovať nesprávnej osobe, môže to mať veľmi zlé následky. Obzvlášť deti v zraniteľnom veku či v zložitej životnej situácii, môžu mať pocit že sa nemajú komu zdôveriť a nikto si ich nevšíma. Preto im príde záujem osoby z online sveta a sociálnych sietí vzácny, aj napriek tomu, že nepoznajú jej/jeho skutočnú identitu. Často sa nám v rôznej forme deti snažia povedať veci, ktoré ich trápia, a ak si ich nevypočujeme my, môžu sa obrátiť na nesprávnu osobu, ktorej sa zdôveria.

V zahraničí pre tento druh násilia existuje názov “Grooming“. Môžeme ho charakterizovať ako pestovanie si vzťahu a budovanie dôvery medzi sexuálnym predátorom a jeho obeťou. Najčastejšie ide o vytváranie falošnej detskej identity dospelými (falošný online profil) na najrôznejšie, väčšinou nebezpečné (pedofilné) účely, navádzanie v snahe prilákať alebo vychovať si budúcu obeť.

Sexuálne zneužitie/zneužívanie a vykorisťovanie sa stáva čoraz častejšou formou násilia páchaného cez internet, a práve preto sa pokúsme byť viac opatrní so známosťami, ktoré sme nadobudli v online svet. Veľa krát si povieme: „Mne sa to stať nemôže“ alebo „Jej/Jemu môžem dôverovať“, až kým sa to naozaj neudeje.

Video nájdete TU.

Záleží nám na Vás

Preto chceme, aby ste boli informovaný. Prihláste sa do nášho newslettra a budete ako prvý vedieť o akciách a novinkách.

Poskytnutím e-mailovej adresy súhlasíte so zasielaním informácii o novinkách, produktoch prostredníctvom newsletteru a oboznámili ste sa s podmienkami Ochrany osobných údajov Národného koordinačného strediska. Národné koordinačné stredisko bude konať spôsobom, ktorý neodporuje zákonu o ochrane osobných údajov ani iným všeobecne záväzným právnym predpisom a ani ich nebude obchádzať.

Adresa

MPSVR SR
Špitálska 4, 6, 8
816 43 Bratislava