English

Detstvo bez násiliaDeň ochrany osobných údajov

Deň ochrany osobných údajov

28. január je práve Deň ochrany osobných údajov a s ochranou osobných údajov veľmi úzko súvisí bezpečnosť detí alebo tínedžerov na internete.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako vaše dieťa využíva počítač vo voľnom čase? Aké webové stránky a mobilné aplikácie navštívili? Využíva vaše dieťa sociálne siete? Aké riziká sú spojené s trávením času detí alebo tínedžerov na internete? 

Dostupnosť informácií všetkého možného druhu zažíva svoj doteraz najväčší rozmach. Skôr či neskôr bude každé dieťa konfrontované s technológiami, v súčasnej dobe sa posúva hranica, kedy sa dieťa dostáva do kontaktu s kyberpriestorom. Počítače sú používané už na základnej škole, ich využitie sa ešte znásobilo v čase koronakrízy. Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch začalo v spolupráci s Úradom na ochranu osobných údajov vyvíjať aktivity smerom k ochrane osobných údajov detí v digitálnom priestore.

Každá informácia, ktorá sa zdieľa online, má potenciál k predaju, zneužitiu alebo úniku. Je veľmi dôležité, aby deti pochopili, aké údaje a informácie je vhodné v tomto priestore zdieľať. Aj nevhodne zobrazená reklama, či hra s násilným obsahom, môže byť pre dieťa podnetom k šikane v kyberpriestore. Kyberútoky, kyberšikanovanie, sexuálni agresori, to všetko a mnoho ďalšieho na internete existuje a najlepším spôsobom, ako sa pred tým ochrániť, je prevencia. Prirodzene, nie je v ľudských silách byť dieťaťu neustále za chrbtom a sledovať jeho online aktivitu, ale môžete dieťa s rešpektom sprevádzať a upozorniť na riziká, s ktorými sa môže stretnúť. Preto pravidelne zdôrazňujte a vysvetľujte svojim deťom, aby nikdy neposkytovali prostredníctvom sociálnych sietí či elektronickej pošty žiadne osobné údaje, ako sú meno, adresa bydliska alebo telefónne číslo. Rozprávajte sa so svojimi deťmi o online rizikách, o bezpečnej interakcii s cudzími ľuďmi v online priestore a zdieľaní poznámok a obrázkov v digitálnom priestore.

Poučenie na dnešný deň :

Rozmyslite si, aké fotky zverejňujete a posielate. Nikomu neposielajte, dokonca ani kamarátom, intímne fotky či videá!

Viac informácii a krátke video od UOOU nájdete TU.

Záleží nám na Vás

Preto chceme, aby ste boli informovaný. Prihláste sa do nášho newslettra a budete ako prvý vedieť o akciách a novinkách.

Poskytnutím e-mailovej adresy súhlasíte so zasielaním informácii o novinkách, produktoch prostredníctvom newsletteru a oboznámili ste sa s podmienkami Ochrany osobných údajov Národného koordinačného strediska. Národné koordinačné stredisko bude konať spôsobom, ktorý neodporuje zákonu o ochrane osobných údajov ani iným všeobecne záväzným právnym predpisom a ani ich nebude obchádzať.

Adresa

MPSVR SR
Špitálska 4, 6, 8
816 43 Bratislava