Aktuality

Hrdina o násilí nemlčí – staň sa hrdinom!

30. júl 2016

Ahoj, ak čítaš tento text, zrejme si už videl/a naše spoty o Hrdinovi a Hrdinke. Veríme, že ťa zaujali a chceš sa dozvedieť viac.

Celá jedna časť našej webovej stránky – Som dieťa & tínedžer je venovaná iba deťom (to sú všetci, ktorí ešte nemajú 18 rokov) a dočítaš sa tam viac o téme z našich spotov.

Určite si si všimol/la, že v oboch spotoch sa hlavným hrdinom deje niečo zlé, nepríjemné a nesprávne. Takáto situácia sa môže často opakovať. V spote k šikane, kde je hlavnou hrdinkou dievča, násilie dokonca páchajú iné deti.

Ako by si reagoval/a ty, ak by si mal/a pocit, že ti niekto ubližuje alebo videl/a, ako niekto ubližuje inému dieťaťu alebo niekomu z tvojich blízkych?

Niekedy čakáme, že si niektorý dospelý všimne, že sa niečo deje a sám od seba nám pomôže. Je super, ak to takto funguje. Často však čakáme a pomoc neprichádza. Je veľmi dôležité nebáť sa o probléme prehovoriť s niekým, komu dôverujeme. Hrdina o násilí nemlčí.

#tosanerobi sa dočítaš v jednotlivých častiach sekcie Som dieťa & tínedžer. Musíme totiž rozlišovať, čo je a čo nie je násilie. Napríklad taký ranný budíček od mamy, aby si nezaspal/a do školy je nepríjemný, ale nie je to násilie, lebo máš právo vzdelávať sa a hrať sa s kamarátmi.

Áno, #tosapovie možno znie ako „žalobaba žaluje“. Ale v tomto prípade to tak vôbec nie je, práve naopak! Chceme ťa povzbudiť v tom, aby si sa nebál/a osloviť niektorého z dospelých vo svojom okolí. Tiež sa môžeš obrátiť na ktorýkoľvek z kontaktov pomoci uvedených na našej webstránke.

Veríme, že si pripravený/á stať sa hrdinom!

Naša kampaň sa začína a čakajú ťa ešte ďalšie zaujímavosti. Nezabudni sledovať náš Facebook a webstránku a povedať o nich aj svojim kamarátom, kamarátkam, rodičom, pani učiteľkám a pánom učiteľom.

Potešíme sa, ak nám dáš vedieť, čo si o násilí myslíš ty, či si sa už niekedy stal/a hrdinom alebo ako by dospelí mohli deťom viac pomôcť v takýchto prípadoch. Môžeš nám napísať e-mail na detstvobeznasilia@employment.gov.sk alebo správu na náš Facebook.

To, že ti nikto nesmie ubližovať a oveľa viac súvisí s Dohovorom o právach dieťaťa. Už si o ňom počul/a? Ak nie, môžeš si ho v detskej reči a v rôznych prekladoch prečítať v podsekcii Práva dieťaťa. Je to super dokument pre všetky deti na celom svete, ktorý nám, dospelým pomáha vytvárať prostredie, v ktorom sa deťom vyrastá lepšie.

 • Je aj vaša škola plná hrdinov?

  5. september 2016

  Začiatok septembra je spojený predovšetkým so začiatkom školského roka a nástupom, či návratom detí do školského prostredia a kolektívu. Preto sa obraciame na...

 • Hrdina o násilí nemlčí – staň sa hrdinom!

  30. júl 2016

  Ahoj, ak čítaš tento text, zrejme si už videl/a naše spoty o Hrdinovi a Hrdinke. Veríme, že ťa zaujali a chceš sa dozvedieť viac. Celá jedna časť našej webovej...

 • Odporúčania Výboru OSN pre práva dieťaťa v slovenskom jazyku

  4. júl 2016

  Záverečné odporúčania, ktoré Výbor OSN pre práva dieťaťa adresoval Slovenskej republike v nadväznosti na prerokovanie Konsolidovanej tretej, štvrtej a piatej...